Skip to content Skip to footer

Tezy programowe

Celem Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami jest podjęcie wszelkich działań służących wzmocnieniu podmiotowości obywateli i ich organizacji oraz tworzenie warunków dla rozwoju organizacji obywatelskich, które mają służyć systematycznej poprawie jakości życia w naszych miastach i gminach oraz aktywny udział w wyborach samorządowych w dniu 7 kwietnia 2024 r.

Naszymi priorytetami będą sprawy z zakresu:

PRACY - ograniczanie bezrobocia

Walka z biedą, wykluczeniem społecznym, wyrównywanie szans są najskuteczniejsze, gdy odbywają się poprzez rozwój, inwestycje, tworzenie nowych i utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy.

Będziemy działać na rzecz atrakcyjności inwestycyjnej Jasła i Ziemi Jasielskiej, sprzyjać rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw, aktualizować lub uchwalać plany zagospoda-rowania przestrzennego przyśpieszające inwestowanie,  wspierać i promować partnerstwo publiczno – prywatne, stworzymy system gwarancji i poręczeń kredytowych.

Będziemy prowadzić aktywną samorządową politykę gospodarczą, by uczynić ją bardziej  konkurencyjną poprzez nowe produkty, nowoczesną produkcję i innowacyjne zarządzanie.

BEZPIECZEŃSTWA – publicznego i socjalnego, profilaktyki zdrowotnej

Sprzyjać będziemy integrowaniu się lokalnych wspólnot i rozwojowi więzi  sąsiedzkich. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Będziemy aktywnie wspierać policję, straż pożarną i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, rozbudowywać monitoring zagrożonych miejsc publicznych.

Będziemy dążyć do stworzenia zintegrowanego systemu ostrzegania i ratownictwa, niezbędnego w sytuacjach zagrożenia klęskami żywiołowymi.

Chcemy bardziej bezpiecznych szkół poprzez eliminację potencjalnych zagrożeń, wpro-wadzenie monitoringu i ochrony, walkę z uzależnieniami.

Opowiadamy się za usprawnieniem systemu komunikacyjnego miast i gmin naszego powiatu poprzez  sprawny transport publiczny, inteligentny systemem sygnalizacji świetlnej, budową obwodnic Kołaczyc i Jasła oraz kontynuowaniem modernizacji i budowy dróg i uliczek, chodników i ścieżek rowerowych.

Będziemy dążyć do podniesienia poziomu usług świadczonych przez instytucje samorządowe oraz racjonalizacji ponoszonych wydatków na usługi związane z dostawą wody i odbiorem ścieków, odbiorem i utylizacją odpadów komunalnych, dostawą energii cieplnej,  będziemy sprzyjać inwestycjom proekologicznym, rozbudowywać system segregacji odpadów komunalnych.

Opowiadamy się za przyjaznym samorządem prowadzącym aktywną politykę socjalną i pomoc społeczną, poprzez nie tylko wypłatę świadczeń, ale uaktywnianie osób i rodzin korzystających ze świadczeń, ich integrację ze środowiskiem społecznym.

Zdrowe Społeczeństwo to szczęśliwe społeczeństwo. Uważamy, że podstawą zdrowia jest profilaktyka i rzetelna diagnostyka. Dzisiejsze rozwiązania służą bardziej administracji i płatnikom niż pacjentom. Pacjenci niejednokrotnie nie wiedzą, jak się skutecznie poruszać w systemie ochrony zdrowia. Będziemy dążyć do utworzenia sprawnie działającego w powiecie systemu profilaktyki zdrowotnej. Podejmiemy działania celowane na pozyskanie inwestorów oraz środków z innych źródeł do budowy Centrum Profilaktyczno-Diagnostycznego, gdzie
w komfortowych warunkach i w ciągu jednego dnia będzie można zrobić kompleksowe badania.

FINANSÓW PUBLICZNYCH – efektywność zarządzania, transparentność

Naszym celem jest przesunięcie władzy jak najbliżej mieszkańców – by tak się stało osiedla, wsie muszą otrzymać do swojej dyspozycji większe niż dotąd pieniądze. Środki te chcemy odebrać spod zarządu burmistrza czy wójta i przekazać je osiedlom. Będziemy dążyć do aktywności obywateli poprzez m.innymi uruchomienie lokalnych inicjatyw i coroczne zwiększanie środków przeznaczonych na budżety obywatelskie.

Opowiadamy się za racjonalizacją wydatków publicznych, budżetami obywatelskimi  oraz zapewnieniem jawności finansów publicznych.

Będziemy dążyć do reorganizacji struktur, instytucji i jednostek samorządowych gmin oraz powiatu w kierunku zapewnienia wysokiego poziomu kontaktów samorząd/instytucja samorządowa – obywatel.

EDUKACJI, KULTURY, SPORTU i REKREACJI

W sytuacji niżu demograficznego zamierzamy podjąć działania w kierunku stworzenia lepszej oferty pozalekcyjnej dla dzieci i młodzieży, maksymalnego wykorzystania obiektów szkolnych po godzinach lekcyjnych z myślą o uczniach i organizacjach pozarządowych realizujących cele oświatowe i wychowawcze.               

Jakość życia to także swobodny i równy dostęp do dóbr kultury. Będziemy sprzyjać rozwojowi kultury, wspierać ją poprzez mecenat samorządu nad twórczością kulturalną.  

Doceniając wielostronne walory sportu i turystki, od zdrowotnych po wychowawcze, będziemy dążyć do: podniesienia sprawności i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, nie tylko przez wysoką jakość wychowania fizycznego na wszystkich etapach edukacji, ale również przez zapewnienie atrakcyjnej oferty dodatkowych, pozalekcyjnych zajęć sportowo-rekreacyjnych; wspierania nauczycieli, trenerów, instruktorów w ich pracy z dziećmi i młodzieżą; realizowania programów turystyki młodzieżowej wzmacniającej tożsamość lokalną, regionalną i narodową.

Będziemy sprzyjać tworzeniu warunków do uprawiania sportu dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć i sprawność fizyczną. W miarę możliwości finansowych będziemy stwarzać warunki do uprawiania indywidualnej i zorganizowanej aktywności fizycznej, usuwać bariery architektoniczne ograniczające możliwości aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych i zwiększyć dostępność obiektów i urządzeń dla tych osób.

Wybory samorządowe 2024 r.
Materiał KWW PSPP